Użytkowanie wieczyste a opłata przekształceniowa

Bardzo często kupując mieszkanie, także na kredyt hipoteczny, zauważycie, że w dziale III wpisane jest roszczenie miasta o opłatę przekształceniową.

Czym jest takowa opłata? Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Jednak nie za darmo. Jeśli jesteś osobą fizyczną, to opłata wynosząca 1% wartości gruntu (a dokładnie udziałów w gruncie przypadających na Twój lokal mieszkalny) pobierana jest przez 20 lat. (Dla osób prawnych jest to 99 lat). Możesz opłacić ją „z góry”, mnożąc roczną opłatę x 20, wtedy unikasz ryzyka podwyżek inflacyjnych tejże opłaty (może być waloryzowana raz na 3 lata). Czasami też możesz ubiegać się o bonifikatę (w zależności czy jeszcze ona jest, ponieważ dla nowowybudowanych budynków bonifikata „startuje” z poziomu 50% i obniża się co rok o 10pp. – mówię tutaj o Krakowie, bo każde miasto ma inną bonifikatę).

Podsumowując: Bank kredytujący udzielający Ci kredyt hipoteczny, nie poprosi Cię o wyjaśnienie takiego zapisu w KW. Ty również nie masz czym się martwić. Jeśli wkurza Cię, że przez 20 lat będziesz musiał płacić tą opłatę, możesz „wyzerować” ją, płacąc z góry. Jest to opłacalne (bonifikata oraz brak podwyżek inflacyjnych w przyszłości).

Jeśli zadeklarujesz, że mieszkanie będzie wynajmowane, albo że masz zamiar w tym mieszkaniu prowadzić działalność, również możesz starać się o bonifikatę, ale wtedy wypełniasz dodatkowy druk pomocy de minimis. Ważne: limit pomocy de minimis to 200 000 euro na 3 lata. Po tym okresie limit się odnawia.

: 23

Udostępnij:

About the author

Absolwent Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W bankowości od 2008 roku.