Urlop wychowawczy a kredyt hipoteczny

Jestem na urlopie wychowawczym, czy otrzymam kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: „jak długo jestem na urlopie wychowawczym?”. Dlaczego to jest ważne? Rozważmy dwa scenariusze:

  1. Jestem na urlopie od 2 tygodni, w ostatnim miesiącu przyszedł ostatni przelew wynagrodzenia. W tym miesiącu nie będę miał już przelewu.
  2. Jestem na urlopie ponad miesiąc, jestem bez wynagrodzenia ponad 30 dni. Nie dostałem wynagrodzenia w obecnym oraz w poprzednim miesiącu.

odpowiedź dla scenariusza nr 1: nic straconego, istnieją banki, które poproszą Cię o historię konta nie uwzględniającą miesiąca w którym złożyłeś wniosek kredytowy, więc dla nich nie ma przerwy w otrzymywaniu wynagrodzenia. Na zaświadczeniu dla pracodawcy nie ma pytania o status urlopu wychowawczego, więc wszystko jest „lege artis” – zgodne z prawem.

odpowiedź dla scenariusza nr 2: tutaj robią się już schody. Bank spyta skąd wynika przerwa w przelewach i najprawdopodobniej nie uwzględni Twojego źródła dochodu, co teraz?

Jestem na urlopie wychowawczym od dłuższego czasu, co z szansą na kredyt?

Jeśli zdolność Twojego gospodarstwa domowego nie jest wystarczająca, jedynym rozwiązaniem, to pokazanie dodatkowego dochodu. Możesz przystąpić do kredytu hipotecznego nie tylko z małżonkiem ale również z rodzicami. Gdy nie masz jednak takiego wyjścia pozostaje Ci po prostu przeczekać moment, w którym wrócisz do pracy i znowu na Twoje konto zacznie wpływać wynagrodzenie.

Oczywiście jeśli Twoja druga połówka osiąga dochody i są one wystarczające, wtedy dla banku nie będzie różnicy, czy pracuje jedna czy dwie osoby w gospodarstwie domowym. Liczy się konkretna kwota dochodu, jaka rozkłada się na Wasze gospodarstwo.

Urlop macierzyński a kredyt hipoteczny

I na końcu ważna informacja. Nie mylmy urlopu macierzyńskiego z wychowawczym. Ten pierwszy jest płatny i nie stanowi przeszkody w otrzymaniu kredytu hipotecznego. Nie jest tutaj przeszkodą, że zasiłek wypłaca ZUS a nie pracodawca (przy większych firmach wypłaca oczywiście pracodawca a wypłatę finansuje ZUS). Bank może poprosić Cię jedynie o oświadczenie, że po urlopie wrócisz do pracy na etat.

To tylko część zagadnień, z którymi doradca kredytowy musi się mierzyć w codziennej pracy z klientami.

: 56

Udostępnij:

About the author

Absolwent Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W bankowości od 2008 roku.