Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 — jak wypełnić wymagane dokumenty?

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej poprzedza złożenie przez wnioskodawcę rozmaitych dokumentów. Proces kredytowania nieruchomości obfituje w rozmaite obostrzenia i procedury specyficzne dla każdego banku. Ilość gromadzonej dokumentacji może wprawić w zakłopotanie osoby, które dopiero zdobywają swoje pierwsze doświadczenia przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu szybciej przebrniesz przez cały proces. Jak wypełnić dokumenty kredytowe? Jakich danych wymagają banki podczas oceny zdolności kredytowej? Ile czasu zajmuje procedowanie wniosku?

O czym pamiętać, wypełniając wniosek o kredyt?

Kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie rozciągnięte w bardzo długim terminie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Partnera życiowego raczej nie wybieramy na podstawie analizy kilku postów w mediach społecznościowych, lecz po gruntownym poznaniu danej osoby. Podobne podejście warto zastosować przy wyborze oferty kredytowej. Nawiązanie współpracy z konkretnym bankiem warto poprzedzić porównaniem kilkunastu konkurencyjnych ofert, spośród których wybierzemy tę najlepiej odpowiadającą naszym możliwościom i oczekiwaniom. Na tym etapie pośpiech nie jest zalecany. Dobrym pomysłem okazuje się korzystanie z porównywarek internetowych oraz uzyskanie pomocy od eksperta finansowego, który wyszuka dla nas najlepsze propozycje i wyjaśni każdy punkt umowy. Umowa kredytowa stanowi dokument, który musimy znać „od deski do deski”. Wnioskodawca ma obowiązek wypełnienia dokumentów kredytowych zgodnie ze stanem faktycznym. Warto zdawać sobie sprawę, że wszelkie nieścisłości lub puste miejsca z pewnością zostaną sprawdzone przez pracowników banku. Podanie fałszywych informacji w celu zawyżenia zdolności kredytowej nie tylko przekreśla nasze szanse na uzyskanie wsparcia finansowego, lecz grozi również wytoczeniem sprawy karnej przeciwko nieuczciwemu wnioskodawcy.

Jakie dane osobowe wymaga i sprawdza bank?

Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 nie różni się od schematów obowiązujących w latach poprzednich. W trakcie wypełniania wniosku musimy podać podstawowe dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania i zameldowania, czy numer PESEL. Zostaniemy również poproszeni o udostępnienie numeru telefonu i adresu e-mail, wraz z klauzulą upoważniającą bank do kontaktu z wnioskodawcą w celu przedstawienia konkretnej oferty. W dalszej kolejności spotkamy się z rubryką dotyczącą stanu cywilnego i liczby dzieci na utrzymaniu. Informacje te są kluczowe dla banku w procesie kalkulacji miesięcznych zobowiązań gospodarstwa domowego. We wniosku należy określić miesięczne koszty utrzymania z tytułu wynajmu, opłat eksploatacyjnych, czy wszystkich pozostałych wydatków. Wypełnianie wniosku kredytowego kończy się podaniem pożądanej kwoty kredytu, okresu spłaty i wysokości wkładu własnego.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Jak złożyć wniosek o kredyt, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożądanej puli pieniężnej? Większość osób posiada konto w jednym banku, korzystając z jego usług od wielu lat. Naturalnym odruchem pozostaje zatem udanie się do placówki tego banku w pierwszej kolejności, nawet jeśli jego oferta daleko odbiega pod względem atrakcyjności od alternatyw u konkurencji. To duży błąd. Złożenie wniosku tylko w jednym banku znacznie ogranicza perspektywy kredytobiorcy. Hipotetyczna zasada przychylnego oka dla stałych klientów banku nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością. Banki nie mają sentymentów – analiza kredytowa opiera się na konkretnych wytycznych, nie dając dużego pola manewru. Złożenie prawidłowo wypełnionych wniosków w kilku instytucjach zwiększa możliwości uzyskania kredytu i poprawia pozycję negocjacyjną. Wniosek o kredyt hipoteczny składamy bezpośrednio u pracownika banku lub w formie online. Obie metody pozostają równorzędne, dlatego w celu zaoszczędzenia czasu, rekomendujemy wysyłanie dokumentów przez Internet.

Dokumenty potrzebne do wniosku o kredyt hipoteczny

Dokumentacja potwierdzająca dane osobowe i źródła uzyskiwania dochodu musi być uzupełniona o dokumenty odnoszące się do samej nieruchomości. Zakres dokumentów różni się w zależności od zakupu mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Bank z pewnością będzie wymagać numeru księgi wieczystej, zaświadczenia o zakończeniu prac budowlanych i oddania nieruchomości do użytkowania (w przypadku kupna od dewelopera), umowy z deweloperem określającej warunki zakupu, dokumentu dowodzącego prawa własności sprzedającego do kredytowanego mieszkania, czy umowy przedwstępnej. Szczegółowy wykaz obejmujący dokumenty potrzebne do wniosku o kredyt hipoteczny widnieje na warunkach procedury kredytowej. Warto zasięgnąć porady eksperta hipotecznego, który pomoże w przygotowaniu kompletnego pakietu dokumentacji i zagwarantuje poprawność złożonego wniosku.

 Ile trwa analiza wniosku o kredyt?

Odpowiedź na często stawiane pytanie, ile trwa analiza wniosku o kredyt, pozostaje zależna od indywidualnej polityki i możliwości danego banku. Jeśli złożone przez wnioskodawcę dokumenty okażą się poprawne i kompletne, wydanie decyzji kredytowej zajmuje przeważnie 4-6 tygodni. Dlatego tak ważne staje się odpowiednie przygotowanie. Wszelkie korekty wydłużają proces kredytowania, co przy często zmieniających się stopach procentowych ma bardzo negatywny wpływ na zdolność kredytową. Ekspert kredytowy zadba o skrupulatne przygotowanie dokumentacji, aby maksymalnie przyspieszyć wydanie decyzji kredytowej.

: 12

Udostępnij:

About the author

Absolwent Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W bankowości od 2008 roku.