Wakacje kredytowe 2024, co musisz wiedzieć?

Wakacje kredytowe 2024 – nowelizacja

Prezydent podpisał nowelizację ustawy przedłużającej wakacje kredytowe. Oczywiście nie dla każdego. Są pewne limitacje.

Wakacje kredytowe stanowią jedną z form wsparcia dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Ta możliwość pozwala na zawieszenie płatności rat kredytu hipotecznego udzielonego w polskich złotych, także w 2024 roku, dla klientów spełniających następujące kryteria:

  • Posiadają kredyt hipoteczny w polskiej walucie, przeznaczony na potrzeby mieszkaniowe o wartości nie przekraczającej 1,2 miliona złotych.
  • Wydatki związane z ratami kredytowymi (zarówno kapitałowymi, jak i odsetkowymi) stanowią więcej niż 30% ich dochodu w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku, lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli kontynuują naukę, albo dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek) – w takim przypadku kryterium dotyczące wydatków nie obowiązuje.
  • Podpisały umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku.
  • Okres spłaty kredytu mija co najmniej 6 miesięcy od tej daty.
  • Z wakacji kredytowych można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. oraz w okresie od 1 września 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., również w wymiarze dwóch miesięcy.

Więcej szczegółów na rządowej stronie:

https://www.gov.pl/web/finanse/ustawa-przedluzajaca-wakacje-kredytowe-na-2024-r-podpisana-przez-prezydenta

: 4

Udostępnij:

About the author

Absolwent Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W bankowości od 2008 roku.