Ulga IP BOX a kredyt hipoteczny

Część osób zastanawia się czy przejście na preferencyjny sposób opodatkowania będzie miał negatywne skutki przy staraniu się o kredyt hipoteczny? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Jeden z banków, przy dochodzie uzyskiwanym z działalności gospodarczej, nie będzie nawet pytać w jakiej wysokości odprowadzasz podatki do urzędu skarbowego (ponieważ do kwoty 1 mln złotych kredytu nie będzie wymagał przedstawienia zeznania podatkowego PIT) a jedynie KPIR.

Większość banków nie widzi problemów z taką formą rozliczania się i traktuję to na równym poziomie z rozliczaniem się co na zasadach ogólnych.

IP BOX a wyższa zdolność kredytowa?

Z 10 dostępnych banków komercyjnych na rynku, dwa co do zasady nie mają jasno określonego sposobu przyjmowania dochodu z IP BOX i do każdego wniosku podchodzą indywidulanie. Jeden natomiast stawia sprawę jasno i nie przyjmie takiego dochodu.

Banki, które akceptują dochody z IP BOX, liczą zdolność tak samo jak dla działalności gospodarczej rozliczanej na podstawie książki przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych. To oznacza, że mimo obniżonego podatku dochodowego, bank i tak przyjmie scenariusz, w którym płacisz „normalny” podatek. Najlepiej, więc sprawdzić zdolność kredytową na spotkaniu z ekspertem kredytowym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kredyt hipoteczny dla informatyka

Pracując w branży IT, prowadzący własną działalność gospodarczą, możesz starać się o kredyt hipoteczny niezależnie tego czy rozliczasz się na zasadach ogólnych(KPIR), ryczałcie czy korzystasz z ulgi IP BOX, dla każdej formy znajdziemy bank, który udzieli finansowania na zakup nieruchomości.

: 8

Udostępnij:

About the author

Absolwent Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W bankowości od 2008 roku.