Q&A

Podczas setek godzin rozmów z klientami często pojawiają się powtarzające się pytania, które klient zadaje doradcy kredytowemu. Postaraliśmy się te najważniejsze umieścić na tej stronie. Jeśli interesuje Cię wzięcie kredytu hipotecznego w najbliższej przyszłości zapewne uznasz ich treść za pomocną. Strona będzie sukcesywnie rozbudowywana o nowe pytania i odpowiedzi. Oczywiście na te bardziej skomplikowane pytania też jesteśmy w stanie odpowiedzieć (jeśli nie od razu, to w przeciągu kilku godzin, korzystając z działu wsparcia bankowego). Zapraszamy więc do zadawania pytań przez stronę kontaktową.

Więcej aktualności znajdziesz na naszym BLOGU.

Jesteśmy dodatkowym kanałem dystrybucji kredytu hipotecznego. Płacą nam banki tylko za klienta, który weźmie w danej instytucji kredyt hipoteczny. Ty dostajesz najlepszą ofertę, bank dostaje klienta i za to nas wynagradza. Nie ma żadnych ukrytych opłat a oferta jest identyczna jak w banku.

Cały proces uzyskania kredytu hipotecznego opisany jest tutaj: link

To dość skomplikowany temat. Są banki, które decyzję finansową są w stanie wydać w 1-4 dni. Jednak prawie zawsze na ostateczną decyzję poczekasz dłużej (około 21 dni). Jeśli czas Cię goni, warto zabezpieczyć się w kilku bankach na raz.

Bazujemy na bardzo szczegółowym systemie porównywania ofert firmy Finpack. Na jednej kartce papieru (lub w pdf) dostajesz dokładną rozpiskę wszystkich opłat jednorazowych i okresowych w kredycie hipotecznym.

Nie ma dobrej odpowiedzi, gdyż zależy ona od momentu, w którym czytasz tą stronę. Generalnie jeśli chcesz wiedzieć co się będzie działo ze stopami procentowymi, obserwuj projekcje inflacji NBP. Znajdziesz ją tutaj. Istnieje mocna dodatnia korelacja pomiędzy kierunkiem zmiany inflacji a stopami procentowymi. Korelację opisaliśmy w tym wpisie.

Statystyki pokazują, że na 90% nie dostaniesz najtańszego kredytu tylko za sam fakt posiadania konta w banku. To zupełnie inna skala i typ produktu. Także regularne wpływy z reguły nic nie dają.

To bardzo dobre pytanie. Szybka odpowiedź: mniej niż 17! Ten często powielany mit o „ponad dwudziestu bankach” obaliliśmy w w tym wpisie: LINK.

Oczywiście. Większość banków daje taką możliwość już od pierwszego dnia. Są niechlubne wyjątki, wtedy prowizja wynosi do 3% za kwotę nadpłaty i jest pobierana w ciągu pierwszych 3 lat.

Tak, możesz. Jednak tutaj trzeba uważać, gdyż są banki, które za taką zmianę w umowie policzą Ci dodatkową opłatę. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, powiedz nam, że na tym Ci zależy i znajdziemy wtedy rozwiązanie bez prowizji.

Jeśli twarde porównanie (porównanie marży lub oprocentowania okresowo stałego) pokaże nam znaczące oszczędności, to wtedy tak. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Pamiętaj, że oprócz oprocentowania często przez pierwsze 3-5 lat banki „ubierają” klientów w dodatkowe ubezpieczenia, których koszt również należy wziąć pod uwagę (oczywiście nie negujemy sensu ubezpieczania się).

Jak najbardziej. Wszystkie pieniądze, które do tej pory wpłaciłeś do zbywcy są sumowane jako Twój wkład własny (zadatek, zaliczka, opłata rezerwacyjna, wpłaty do dewelopera). O tym jak zabezpieczyć kwestię zadatku piszemy dodatkowo na blogu: tutaj.

Większość banków akceptuje cudzoziemca z kartą pobytu czasowego.

Najważniejszym czynnikiem są Twoje dochody. Jeśli więc posiadasz zdolność kredytową i Twoja umowa na czas określony kończy się nie wcześniej niż 6 msc od daty złożenia wniosku. Jeśli ta data jest krótsza również jest szansa na kredyt (ale wtedy pula banków mocno się zmniejsza).

Jeśli nie jest to kredyt z preferencyjnymi dopłatami to tak. Rodzice nie muszą być wtedy właścicielami nieruchomości

Musisz mieć zdolność kredytową, nie ma od tej zasady odstępstw. Są oczywiście sposoby aby ją podwyższyć.

W teorii tak, będzie to kredyt w EURO, natomiast ilość banków jest mocno ograniczona. Jeśli jednak posiadasz mix dochodów w różnych walutach, wtedy oferta banków znacznie się rozszerza. Pojawi się wtedy możliwość zaciągnięcia kredytu w złotówkach. Ważne, aby dochód w walucie obcej nie był jedynym dochodem i najlepiej gdyby nie był dominujący.

Tak, szerzej opisaliśmy to w artykule na blogu, tutaj.

To również opisaliśmy na blogu, tutaj.

Oczywiście. Znowu przekierujemy Cię do artykułu na naszym blogu, TUTAJ.