Kredyt na budowę domu szkieletowego bez pozwolenia / z pozwoleniem

Spis treści

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Zacznijmy od tego, że kredyt hipoteczny na budowę domu nie różni się w swoim koszcie od zwykłego kredytu na mieszkanie. (Może być nawet tańszy, jeśli projekt domu będzie mieć niskie zapotrzebowanie na EP). Działamy tym samym oprocentowaniem (lub marży) jak w kredycie na inny cel mieszkaniowy. Zdolność kredytowa również jest identyczna. Przybliżoną ratę zawsze możesz policzyć korzystając z naszego kalkulatora. Możesz też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego z Krakowa. Główną różnicą jest fakt, że tutaj kredyt będzie wypłacany etapami (transzami) i będzie skorelowany z faktycznym postępem prac i harmonogramem robót.

Kiedy można budować dom na samym zgłoszeniu

W Polsce można budować dom na zgłoszenie, gdy spełnia on określone warunki, co pozwala uniknąć długotrwałego procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę. Oto podstawowe kryteria:

  1. Powierzchnia domu: Dom musi być jednorodzinny i jego powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m². Dotyczy to powierzchni na poziomie gruntu, więc dom może mieć np. poddasze użytkowe, ale jego całkowita powierzchnia zabudowy nie może być większa.
  2. Teren działki: Dom musi być stawiany na działce, która jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Na działce powinno być miejsce na co najmniej 2 miejsca postojowe dla samochodów.
  3. Odległości od granicy działki: Dom musi być odpowiednio usytuowany na działce, zgodnie z przepisami, które mówią o minimalnych odległościach od granicy działki (np. 4 metry od granicy, jeśli dom ma okna na tej ścianie, lub 3 metry, jeśli nie ma okien).
  4. Jedna kondygnacja nadziemna: Dom na zgłoszenie może mieć tylko jedną kondygnację nadziemną, choć możliwe jest także poddasze użytkowe.
  5. Liczba budynków na działce: Na jednej działce można postawić maksymalnie dwa takie budynki na zgłoszenie.
Może Cię zainteresować:  Budowa w Bezpiecznym Kredycie 2% - garść slajdów

Dom z prefabrykatów / z technologii szkieletowej

Dom z prefabrykatów to rodzaj domu, który buduje się z gotowych elementów, przygotowanych wcześniej w fabryce. Te elementy, czyli prefabrykaty, to na przykład ściany, podłogi czy dach, które są transportowane na miejsce budowy i tam montowane jak puzzle. Dzięki temu budowa takiego domu jest szybsza niż tradycyjna, bo większość pracy wykonuje się w kontrolowanych warunkach fabryki, a nie na placu budowy.

Podejście banków do kredytowania domów na zgłoszenie

I tutaj zaczynają się schody. Często domy z prefabrykatów, budowana są właśnie na zgłoszenie. Dlatego w tym akapicie zajmiemy się głównymi problemami i ryzykami. Jeśli taki dom budujesz na podstawie pozwolenia na budowę, śmiało przejdź do kolejnego akapitu.

Ok, pierwszy problem to brak kierownika budowy. Na zgłoszeniu to Ty jako inwestor bierzesz na siebie odpowiedzialność za proces budowy. Banki będą jednak wymagać, aby dom, który kredytują i na którym się zabezpieczą, nadzorowany był przez specjalistę. Uwaga: bank nakaże Ci zatrudnienie kierownika budowy i założenia dziennika budowy. Inaczej da decyzję negatywną. To nie wszystko. Pamiętasz samo zgłoszenie? Część banków może chcieć, żeby na zgłoszeniu pojawiły się dane kierownika budowy! (co może całkowicie wywalić proces do góry nogami). Na szczęście to odosobnione przypadki. Jeśli będzie dziennik budowy wraz z wpisem kierownika i jego oświadczeniem o podjęciu się obowiązków, reszta powinna pójść gładko.

Pamiętaj jeszcze o kwestii braku sprzeciwu urzędu! W teorii jeśli spełniasz warunki, to urząd nie może sprzeciwić się zgłoszeniu budowy domu. Potwierdzeniem przyjętego bez sprzeciwu zgłoszenia robót budowlanych jest ostemplowany przez urząd projekt budowlany.

Podejście banków do kredytowania domu w technologii szkieletowej

Gładko, czyli jak? W teorii bank dopasuje się do harmonogramu z umowy z generalnym wykonawcą. W teorii, gdyż czasem musimy wyjaśniać analitykowi, że taki dom budowany jest niejako „w jeden dzień” i nie możemy etapować budowy. Na szczęście coraz częściej banki znają temat i tego typu proces nie jest dla nich niczym nowym. Czasami kosztorysy bankowe nie są jednak dopasowane do kosztorysów generalnych wykonawców, wtedy musimy trochę „naginać” rzeczywistość, tak aby wszystkie pola w kosztorysie bankowym były wypełnione.

Może Cię zainteresować:  Oprocentowanie stałe czy zmienne – co wybrać przy kredycie hipotecznym?

Podsumowanie

Kredyt na budowę domu to chyba najtrudniejszy z kredytów hipotecznych. Wymaga od doradcy kredytowego skoordynowania najtańszym ofert bankowych i dobrze wypełnionych kosztorysów. Jeśli do tego dołożymy fakt nieszablonowej technologii wykonania, mogą pojawić się pewne zgrzyty na linii bank-klient. Jeśli do tego dołożymy budowę na zgłoszenie (bez pozwolenie na budowę) łatwo o problemy. Jak widzisz każdy przypadek jest inny i każdy przypadek traktujemy z uwagą i pokorą. Zapraszamy do naszego biura w Krakowie na rozmowę, niekoniecznie o kredycie na budowę, ale o każdym kredycie hipotecznym.

Udostępnij: