Jak wygląda proces kredytowy

Spis treści

Zakup nieruchomości (lub jej budowa) to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Proces kredytowy, choć na początku może wydawać się skomplikowany, można przejść bezproblemowo, jeśli dobrze się do niego przygotujemy. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak przebiega proces ubiegania się o kredyt hipoteczny, bazując na naszym doświadczeniu jako doradców kredytowych.

Pierwsze spotkanie, badanie potrzeb i zdolności kredytowej

Proces kredytowy rozpoczynamy od spotkania, podczas którego poznajemy Twoje potrzeby i plany. Spotkanie może odbyć się w naszym biurze w Krakowie lub online, Ty decydujesz. Spotkanie zawsze jest bezpłatne. Analizujemy, ile chcesz pożyczyć, na jak długo i jakie masz środki na wkład własny. Kluczowym krokiem jest wyliczenie Twojej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej kwoty, jaką możesz otrzymać od banku.

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak wysokość Twoich dochodów, rodzaj zatrudnienia oraz bieżące zobowiązania finansowe. Na tym etapie doradzimy, co możesz poprawić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Wybór najlepszych ofert

Po zbadaniu Twojej zdolności kredytowej przedstawiamy oferty banków, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Każda oferta uwzględnia specyfikę transakcji, wysokość wkładu własnego oraz Twoje możliwości finansowe. Przykładowo: inną ofertę mają banki dla 20% wkładu własnego, a inną dla transakcji, w której wkład własny to tylko 10%.

Często wysyłamy wnioski kredytowe do kilku banków jednocześnie, aby maksymalnie zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie korzystnej oferty. Jest to standardowa praktyka, która pomaga porównać różne propozycje i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Może Cię zainteresować:  Bezpieczny kredyt 2% raz jeszcze

Przygotowanie checklisty

Każdy bank wymaga innego zestawu dokumentów, dlatego przygotowujemy szczegółową checklistę dla Ciebie. Obejmuje ona m.in. zaświadczenia o dochodach, dokumenty potwierdzające wartość nieruchomości czy zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami.

Dzięki tej liście masz pewność, że niczego nie przeoczysz, a proces kredytowy przebiegnie sprawnie. Poniżej screen z checklisty, którą przygotowaliśmy dla klienta z działalnością gospodarczą, kupującego nieruchomość na rynku pierwotnym. Oczywiście checklista dla etatu i rynku wtórnego będzie dużo krótsza.

Przygotowanie formularzy dla klienta

Zanim złożysz wniosek, przygotowujemy dla Ciebie wszelkie niezbędne formularze i wypełnimy je za Ciebie aby oszczędzić Ci czas. Spotykamy się, aby wszystko omówić i upewnić się, że rozumiesz każdy punkt dokumentacji. To także moment, w którym odpowiadamy na Twoje pytania i wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Wysłanie wniosków do banku

Wnioski kredytowe wysyłamy dopiero po zgromadzeniu kompletu dokumentów. Ten etap wymaga dokładności, ponieważ brak nawet jednego dokumentu może opóźnić proces.

Dzięki naszemu doświadczeniu możemy szybko zweryfikować poprawność dokumentacji i sprawnie skierować wnioski do odpowiednich instytucji.

Czekanie na decyzję kredytową

Czas oczekiwania na decyzję kredytową może wynosić od 3 dni do nawet 21 dni, w zależności od banku i skomplikowania sprawy. W tym okresie monitorujemy proces i jesteśmy w stałym kontakcie z bankiem i Tobą, aby czas oczekiwania był jak najkrótszy. Czas oczekiwania to pochodna: popularności danej oferty, złożoności transakcji i uporządkowania procesu kredytowego w danym banku. Tutaj niestety nie ma reguły i jednej poprawnej odpowiedzi.

Przekazanie przez bank decyzji i umowy kredytowej

Gdy bank wyda decyzję kredytową, otrzymujesz od nas komplet dokumentów, w tym umowę kredytową. Przed jej podpisaniem masz czas na zapoznanie się z treścią, zadanie pytań i zgłoszenie ewentualnych uwag.

Naszym zadaniem jest wyjaśnić każdy zapis umowy, tak abyś był pewny, że wszystkie warunki są zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Podpisanie umowy kredytowej

Na spotkanie w banku w celu podpisania umowy kredytowej również idziemy z Tobą. Nasza obecność zapewnia Ci wsparcie w przypadku pojawienia się dodatkowych pytań lub wątpliwości. Dzięki temu masz pewność, że nawet zakończenie procesu przebiega w najlepszy dla Ciebie sposób.

Spełnienie warunków do uruchomienia kredytu i jego uruchomienie

Po podpisaniu umowy konieczne jest spełnienie określonych przez bank warunków, takich jak dostarczenie dokumentu potwierdzającego wpłatę wkładu własnego (klient zawsze wnosi swój wkład przed uruchomieniem całości kredytu) i ustanowienie zabezpieczeń. Zawsze (na rynku wtórnym) klient idzie z umową kredytową na akt notarialny i to właśnie w tym akcie notariusz wpisuje hipotekę (na podstawie danych z umowy i załączników od banku). Klient wraca z tym aktem do banku, podpisuje dyspozycje uruchomienia środków. Dopiero wtedy bank uruchamia kredyt hipoteczny.

Podsumowanie

Proces kredytowy może wydawać się złożony, ale z odpowiednią pomocą staje się prosty i przejrzysty. Nasze biuro w Krakowie oferuje kompleksową obsługę na każdym etapie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na pierwsze spotkanie i spełnić swoje marzenie o własnym mieszkaniu!

Udostępnij: